Następna kamienica w Rynku pięknieje

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Następna kamienica w Rynku pięknieje

Kolejna kamienica w paczkowskim rynku odzyskuje dawny blask. Mowa o zabytkowym budynku mieszkalnym na rogu Rynku i ulicy Sikorskiego, obok którego stoi słynny już paczkowski hydrant z początku XX wieku.

XIX-wieczna kamienica Sikorskiego 2 w oczach odzyskuje swoją świetność. Estetyka tego potężnego, bogato zdobionego budynku pozostawiała sporo do życzenia, remontu wymagał też dach, dlatego wspólnota, którą zarządza Przedsiębiorstwo Specjalistyczne "Posesja", zdecydowała się go odnowić. W budynku, obok sześciu mieszkań, znajdują się też dwa lokale użytkowe. Większościowy udział w tej wspólnocie posiadają lokatorzy - wynosi on 77%. Pozostałe 23% udziałów należy do Gminy Paczków.

Na remont, którego łączna wartość przekroczyła 151 tys. zł, złożyło się bardzo wiele elementów, wśród których najważniejszymi są odnowienie elewacji frontowej, docieplenie ściany tylnej, kapitalna modernizacja dachu wraz z przebudową kominów oraz gruntowny remont klatki schodowej i schodów. Kompletnej wymiany doczekała się też instalacja elektryczna i gazowa budynku oraz system pionów kanalizacyjnych i zimnej wody. Budynek wyposażono w nowe drzwi wejściowe, domofon, zbiorczą antenę cyfrową oraz monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. W piwnicach i na strychu zamontowano nową stolarkę okienną, uzupełniono tynki i zastosowano docieplenia. Przedsięwzięcie możliwe było głównie dzięki zaciągniętemu przez wspólnotę kredytowi na kwotę 146 tys. zł - jego spłata została rozłożona na 20 lat.

Obiekt już teraz prezentuje się znacznie korzystniej, ale prace wciąż trwają. Remont potrwa prawdopodobnie do końca lipca 2013 roku. Miejmy nadzieję, że już niedługo wszystkie wspólnoty będą wykazywać się podobną aktywnością - w ten sposób paczkowianie nie tylko dbają o swoje posesje, ale również mają spory wkład w poprawę estetyki ulic naszego miasta.

Otwórz