Kolejne dwie kamienice wyremontowane

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Kolejne dwie kamienice wyremontowane

Pod koniec zeszłego roku dwie kolejne kamienice w paczkowskim rynku odzyskały dawny blask. Mowa o budynkach w południowo-zachodniej części naszego centrum - kamienicach Rynek 40 oraz Rynek 36.

Pierwszy ze wspomnianych domów administrowany jest przez wspólnotę mieszkaniową w ramach ZUKiM. Zarządcy udało się pozyskać dotację na gruntowny remont z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort zdecydował się wesprzeć planowaną renowację kwotą 53 tys. zł. Całkowita wartość inwestycji osiągnęła 137 tys. zł, a brakującą kwotę pokryły środki z budżetu Gminy Paczków, dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Nysie oraz wkład własny wspólnoty. Remont objął całkowitą wymianę dachu wraz z przebudową kominów, a także kompletne odnowienie elewacji i klatki schodowej. Teraz pochodząca z przełomu XVI i XVII wieku kamienica prezentuje się znacznie lepiej (zdjęcie nr 1).

Dodajmy, że ten dwupiętrowy budynek został pod koniec XIX wieku gruntownie przebudowany, od 1966 roku figuruje w opolskim rejestrze zabytków. Dziś obiekt obejmuje dwa lokale użytkowe (sklep i zakład zegarmistrzowski) oraz siedem mieszkań. Większościowy udział w tej wspólnocie posiadają lokatorzy - wynosi on 61%. Pozostałe 39% udziałów należy do Gminy Paczków.

Dawną świetność odzyskała też kamienica Rynek 36, która pochodzi z XVIII wieku. W szczycie jej dekoracyjnie opracowanej fasady umieszczono inicjały właściciela, które aktualizowano za każdym razem przy jego zmianie. Estetyka tego obiektu pozostawiała sporo do życzenia, remontu wymagał też dach, dlatego wspólnota, którą zarządza Przedsiębiorstwo Specjalistyczne "Posesja", zdecydowała się go odnowić (zdjęcie nr 2). W budynku znajdują się trzy mieszkania oraz dwa lokale użytkowe. Udział Gminy Paczków w tej wspólnocie wynosi 51%, a 49% udziałów posiadają trzej pozostali współwłaściciele.

Na remont, którego łączna wartość sięgnęła 108 tys. zł, złożyło się odnowienie elewacji oraz kompletna modernizacja dachu wraz z przebudową kominów i wymianą rynien. Obecnie trwa jeszcze renowacja atrium, na którą przeznaczono kolejne 4 tys. zł. Przedsięwzięcie możliwe było głównie dzięki zaciągniętemu przez wspólnotę kredytowi na kwotę 100 tys. zł - jego spłata została rozłożona na 20 lat. 

Wspomniane kamienice nie są wyjątkiem. Trudno wymienić wszystkie wspólnoty, które w ostatnim czasie zdecydowały się na mniejsze lub większe remonty. Kilka inwestycji zaplanowanych jest też na ten rok. Pozostaje mieć nadzieję, że już niedługo wszystkie wspólnoty będą wykazywać się podobną aktywnością - w ten sposób paczkowianie nie tylko dbają o swoje posesje, ale również mają spory wkład w poprawę estetyki ulic naszego miasta.

Otwórz