Profilaktyka nałogów w rockowym klimacie

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Profilaktyka nałogów w rockowym klimacie

W miniony piątek w paczkowskim Kinie "Kopernik" miało miejsce ciekawe wydarzenie muzyczno-edukacyjne dla paczkowskiej młodzieży - w samo południe wystąpił zespół rockowy POZIOM 600, który specjalizuje się w artystycznych kampaniach profilaktycznych przeciw używkom.

POZIOM 600 to jedna z najdłużej działających grup rock′n′rollowych na Śląsku. Zespół trzykrotnie brał udział w Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Jest laureatem XX Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki OPOLE ‘83. Dał setki koncertów w kraju i w Europie Zachodniej. Od wielu lat kapela jest też muzycznym ambasadorem, animatorem i kontynuatorem ogólnopolskich kampanii profilaktycznych "Alkohol kradnie wolność", "Stop narkomanii", "Narkotyki - nie wchodzę" czy "Zachowaj trzeźwy umysł".

Widownię podczas koncertu w Paczkowie zdominowała młodzież gimnazjalna i licealna, która oprócz pokaźnej dawki solidnej muzyki rockowej wyniosła wartościowy anty używkowy przekaz. Lider zespołu, Piotr Cybułka, pomiędzy poszczególnymi utworami serwował w przystępny sposób dzielił się z uczestnikami koncertu osobistymi doświadczeniami z walki z nałogiem, refleksjami nad szukaniem sensu życia i poszukiwaniem własnego miejsca w świecie. Mówił o zagrożeniach jakie niosą ze sobie wszelkiego rodzaju używki - alkohol, narkotyki czy "dopalacze". To przesłanie znakomicie uzupełniały piosenki, których teksty nawiązują do tematu czyhających na młodzież  nałogowych pułapek. 

Część koncertu poświęcona była nieżyjącym idolom polskiego i światowego rocka, których muzyczne kariery przerwały narkotyki lub alkohol. POZIOM 600 wspomniał między innym o Ryszardzie Riedlu z zespołu Dżem, Kurcie Cobainie - liderze Nirvany czy Jimie Morrisonie z The Doors. Ten edukacyjno-rockowy montaż wypadł znakomicie i jest nadzieja, że zgromadzona na sali publiczność nie tylko wyniosła z tego występu pozytywne muzyczne wrażenia, ale że całość skłoniła uczestników do cennego zastanowienia nad swoim życiem.

To oryginalne profilaktyczne przedsięwzięcie dla młodych paczkowian zorganizował wspólnymi siłami Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miejski w Paczkowie - koncert sfinansowany został ze środków zabezpieczonych w budżecie Gminy Paczków na przeciwdziałanie alkoholizmowi i zwalczanie narkomanii. 

Otwórz