Grasz na gitarze? Chcesz pobić rekord Guinnessa? Zgłoś się!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Grasz na gitarze? Chcesz pobić rekord Guinnessa? Zgłoś się!

Masz gitarę? Umiesz na niej grać? Chcesz zostać uczestnikiem bicia niesamowitego gitarowego rekordu? Zgłoś się koniecznie do Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie, który organizuje wspólny wyjazd do Wrocławia na tegoroczną próbę pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Wydarzenie to jest od kilku lat stałym elementem organizowanego w stolicy Dolnego Śląska THANKS JIMI FESTIVAL, poświęconego twórczości Jimi'ego Hendrixa. W tym roku setki gitarzystów spotkają się na wrocławskim rynku we wtorek 1 maja 2012 roku.

Na czym polega bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa? Uczestnicy tego przedsięwzięcia spotykają się w samym sercu Wrocławia, by wspólnie zagrać legendarny przebój Jimi'ego Hendrixa "Hey Joe". Kompozycja ta jest podstawowym utworem - to właśnie ilość grających jednocześnie tę piosenkę gitarzystów liczona jest do kolejnych Gitarowych Rekordów Guinnessa.

Historia tej gitarowej inicjatywy sięga 1997 roku. Pomysłodawcą pierwszej próby bicia rekordu był Leszek Cichoński, który podczas warsztatów Blues Express '97 zebrał na scenie siedemnastu gitarzystów grających "Hey Joe". Później impreza zaczęła nabierać coraz większego rozmachu. 10 maja 2003 przebój Hendrixa zagrano wspólnie na 588 gitarach. Z roku na rok suma ta sukcesywnie rosła - w 2004 roku utwór zagrano na 916 gitarach, w 2005 było ich już 1201, a rok później na wrocławskim rynku zagrało już 1581 gitarzystów. To właśnie ten wynik został po raz pierwszy zapisany w oficjalnej Księdze Rekordów Guinnessa. W 2006 roku rekord został poprawiony - we Wrocławiu rozbrzmiało wówczas 1881 gitar. Kolejna edycja znów poprawiła frekwencję - w 2008 roku wyniosła ona 1951 osób.

Obecny rekord udało się ustanowić w 2009 roku, kiedy to na rynku we Wrocławiu "Hey Joe"  zagrano na... 6346 gitarach! Główną gwiazdą dnia był wówczas gitarzysta grupy Deep Purple - Steve Morse, który niejako dyrygował tą największą na świecie gitarową orkiestrą. W zeszłym roku na THANKS JIMI FESTIVAL również nie zabrakło gwiazd - wraz z uczestnikami zagrali m.in. Al Di Meola, Neil Zaza, Ten Years After i Acid Drinkers. Niestety, rekordu znów nie udało się pobić - w 2011 roku "Hey Joe" zagrało 5601 gitarzystów. Jak będzie tym razem? Dowiemy się już 1 maja - oficjalną próbę ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Guinnessa organizatorzy zaplanowali na godz. 16:00.

Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników muzyki, talentu Jimi'ego Hendrixa i gitarowego grania na wrocławski rynek. Weźcie gitary, namówcie znajomych, nauczcie się kilku prostych akordów "Hey Joe" i przyjedźcie do Wrocławia wspomóc kolejną próbę pobicia tego niezwykłego rekordu! Zapisy na wspólny wyjazd z Paczkowa przyjmowane są w biurze Ośrodka Kultury i Rekreacji (ul. Wojska Polskiego 27, tel. 77 431 62 32). Koszt uczestnictwa to tylko 10 zł.

Więcej informacji o Gitarowym Rekordzie Guinnessa, zdjęcia, listy uczestników poprzednich edycji oraz filmiki instruktażowe można znaleźć na stronie internetowej www.heyjoe.pl.

Otwórz