Paczków oficjalnie potwierdzony na trasie Tour de Pologne 2012!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczków oficjalnie potwierdzony na trasie Tour de Pologne 2012!

To, że w tym roku Paczków znajdzie się na trasie jednego z najsłynniejszych w Europie wyścigów kolarskich - Tour de Pologne, jest już pewne! Organizatorzy imprezy udostępnili właśnie projekt zaplanowanego przebiegu 69. edycji tego prestiżowego wydarzenia sportowego - nie zabrakło w nim "Polskiego Carcassonne"!

Grudniowe spotkanie Burmistrza Gminy Paczków z Lechem Piaseckim - słynnym polskim kolarzem szosowym, a dziś dyrektorem sportowym Tour de Pologne i koordynatorem "Lang Team", o którym pisaliśmy już na łamach naszej stronie internetowej, zaowocowało wstępnymi ustaleniami uczestnictwa Paczkowa w organizacji tej wielkiej imprezy. Teraz możemy śmiało powiedzieć, że "słowa zamieniły się w czyn" - Paczków znalazł się już na trasie II etapu 69. Tour de Pologne. Najlepsi kolarze świata przejadą przez nasze miasto na trasie mierzącego 240 km odcinka z Wałbrzycha do Opola. Cały wyścig zaplanowano w dniach od 10 do 16 lipca 2012 roku.

Początkowo sugerowany przez organizatorów przebieg wyścigu przez paczkowski rynek został na spotkaniu z Burmistrzem Wyczałkowskim zastąpiony trasą alternatywną. W ostatecznie zaplanowanej wersji uczestnicy TdP 2012 przyjadą do Paczkowa ze Złotego Stoku w środę 11 lipca 2012 roku, wjadą do miasta pierwszym zjazdem z obwodnicy (okolice wsi Kamienica), by później ulicami Robotniczą i Daszyńskiego dostać się do centrum "Polskiego Carcassonne". Następnie przejadą wyremontowaną niedawno ulicą Staszica wzdłuż zabytkowych murów obronnych i miejskich plantów, przejadą koło Kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, po czym przemierzą całą ulicą Młyńską i wykonają ostry skręt w prawo w ulicę Armii Krajowej. W dalszej części paczkowskiego odcinka kolarze skręcą w lewo pod górę w ulicę Zawadzkiego, przejadą koło Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji, a następnie skierują się ulicą Wojska Polskiego w stronę całodobowej stacji paliw PKN ORLEN przy czwartym zjeździe z obwodnicy. Tam pożegnają Paczków i drogą krajową nr 46 ruszą w kierunku Starego Paczkowa, Ściborza, Frydrychowa i dalej Otmuchowa.
Meta II etapu zaplanowana jest w stolicy województwa - Opolu. Trzeci etap, z metą w Cieszynie, rozpocznie się 12 lipca w Kędzierzynie-Koźlu.

W sumie odcinek 69. Tour de Pologne przebiegający przez Gminę Paczków mierzył będzie 19,7 km. Najwyższy punkt tego fragmentu trasy zlokalizowany będzie na wysokości 310 m.n.p.m., a najniższy na 202 m.n.p.m.
Zaproponowaną przez organizatorów trasę wyścigu w Paczkowie i jego okolicach szczegółowo ilustruje poniższa mapa:

Przypomnijmy, że wyścig Tour de Pologne to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski w okresie letnim. Od zorganizowanej w 1928 roku pierwszej edycji, aż do roku 1992, posiadał status wyścigu amatorskiego, ale od 1993 roku - po przejęciu organizacji przez Czesława Langa - jest w pełni zawodowy. Całkowita długość trasy TdP oscyluje obecnie w granicach 1 200 kilometrów, choć w przeszłości bywała znacznie dłuższa (w 1953 roku kolarze musieli pokonać aż 2 311 km), a jej przebieg wiedzie najczęściej z północy na południe Polski.

Tour de Pologne to nie tylko wielkie wydarzenie sportowe, w którym uczestniczą najlepsi kolarze z całego świata. To także ogromne przedsięwzięcie logistyczne i promocyjne - przebieg wyścigu relacjonowany jest na żywo m.in. przez Telewizję Polską oraz francuską stację telewizyjną Eurosport, która nadaje w 60 krajach świata w 20 wersjach językowych. Do realizacji TVP wynajmuje firmę FSP z Francji wyposażoną w helikoptery i motory z kamerami bezprzewodowymi. Jest zatem nadzieja, że o naszym mieście usłyszy nie tylko Polska, ale i... cały świat!

Otwórz