Jak łatwo przeszukać listę leków refundowanych?

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Jak łatwo przeszukać listę leków refundowanych?

W odpowiedzi na zamieszanie wokół nowego wykazu leków refundowanych, informatycy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego przygotowali i udostępnili w Internecie specjalną wyszukiwarkę, która ułatwi pacjentom i aptekarzom odnalezienie konkretnego medykamentu i jego poziomu odpłatności.

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2012 r., o którym jest ostatnio bardzo głośno we wszystkich ogólnopolskich mediach, ukazało się w sieci internetowej w formie plików EXCEL lub PDF. Formaty te znacząco utrudniają skuteczne wyszukanie znajdujących się na liście refundowanych leków, dlatego - z inicjatywy Wicemarszałka Województwa Opolskiego Romana Kolka - informatycy UMWO w Opolu przygotowali na podstawie ministerialnego wykazu internetową wyszukiwarkę, która znacząco usprawni odnalezienie znajdujących się liście leków refundowanych.

Już po wpisaniu trzech pierwszych liter nazwy leku wyszukiwarka wyświetla całą intuicyjną listę leków możliwych do zastosowania, z informacją o opcjach refundacyjnych w zależności od wskazań medycznych. W wyszukiwarce znajduje pełna lista leków refundowanych, w tym najistotniejsze 148 leków o dwóch możliwych poziomach refundowania. System zawiera również informację na temat wydatków ponoszonych przez pacjenta.

UMWO zapowiada, że wyszukiwarka będzie systematycznie rozbudowywana - na razie można korzystać z niej jedynie w wersji on-line (konieczny jest dostęp do Internetu), ale w przyszłości aplikacja będzie przygotowana do działania off-line. Udoskonalana jest też opcja, w której punktem wyjścia będzie substancja czynna zawarta w leku. Dzięki temu pacjent będzie mógł porównać, ile będzie musiał zapłacić za konkretny lek lub jego zamiennik. Intuicyjnie będą też wskazywane najtańsze dla pacjenta opcje terapeutyczne.

Wyszukiwarka działa pod adresem www.leki.opolskie.pl - warto ten adres zapamiętać.

Otwórz