Nadciąga Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - zostań wolontariuszem!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Nadciąga Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - zostań wolontariuszem!

8 stycznia 2012 roku w całej Polsce zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tysiące wolontariuszy wyjdzie na ulice, by zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Paczków także przyłącza się do dobroczynnego "koncertu" WOŚP - w paczkowskim sztabie trwa właśnie nabór wolontariuszy.

Przyszłoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie jubileuszowy - już po razy dwudziesty WOŚP zagra, by wprowadzić do polskich szpitali wiele nowych technologii dla leczenia i ratowania życia. W tym roku fundacja skoncentruje się na opiece medycznej nad wcześniakami, ale także na zdrowiu matek chorych w trakcie ciąży na cukrzycę. Podstawowym celem XX edycji będzie zakup respiratorów wyposażonych w system automatycznej regulacji tlenu oraz inkubatorów hybrydowych, zaawansowanych monitorów funkcji życiowych i pomp insulinowych dla kobiet chorych na cukrzycę.

W Paczkowie powstał już lokalny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - na jego czele stanął pan Bogusław Szczypta. Teraz głównym zadaniem paczkowskiego "oddziału" WOŚP jest pozyskanie jak największej ilości wolontariuszy, którzy pomogą w obsłudze organizacyjnej i logistycznej tego wielkiego charytatywnego przedsięwzięcia. Przy przygotowaniach z pewnością pomoże Stowarzyszenie Młodych Gminy Paczków "Alterna" oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie, który niejako koordynuje całe zadanie. To właśnie w siedzibie paczkowskiego OKiR potencjalni wolontariusze mogą zgłaszać swoją chęć udziału w akcji.

Przypomnijmy, że pierwszy Finał odbył się 3 stycznia 1993 roku i był poświęcony chorobom serca - WOŚP zebrała wówczas nieco ponad 2,4 mln zł. Inicjatywa Jurka Owsiaka szybko przyjęła się w całej Polsce, a także poza jej granicami. Z roku na rok Orkiestra cieszy się wciąż rosnącą popularnością i zbiera coraz większe sumy pieniędzy. W 2011 roku padł absolutny rekord zbiórki - na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci WOŚP zgromadziła ponad 47 mln zł z przeznaczeniem na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Łącznie w przeprowadzonych dotychczas 19 finałach WOŚP zebrano niecałe 445 mln zł! Pieniądze te wykorzystano głównie na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce.

Otwórz