Nowe wyposażenie w Domu Kata - zapraszamy turystów!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Nowe wyposażenie w Domu Kata - zapraszamy turystów!

Paczkowskie Centrum Informacji Turystycznej jest już profesjonalnie przygotowane do obsługi odwiedzających nasze miasto turystów. Dzięki kolejnej unijnej dotacji, wnętrze wyremontowanego w zeszłym roku zabytkowego Dom Kata zostało niedawno bogato wyposażone, dzięki czemu CIT świadczy teraz usługi na jeszcze wyższym poziomie.

Komplet nowych mebli biurowych i ekspozycyjnych, nowoczesny sprzęt komputerowy z oprogramowaniem, urządzenie wielofunkcyjne (ksero, skaner, drukarka), projektor multimedialny z przenośnym ekranem, router WiFi do nadawania bezprzewodowego sygnału internetowego dla turystów, stojaki na materiały promocyjne - to tylko część elementów, które trafiły do Domu Kata, by wspomóc obsługę odwiedzających "Polskie Carcassonne" turystów.

W ramach tego dużego projektu promocyjnego przygotowano również specjalną nową publikację pt. "Paczkowski kat i złoczyńcy", której autorem jest znany pasjonat historii Paczkowa i okolic - Eugeniusz Mazurkiewicz. Materiał ten przybliża turystom historię katowskiej profesji - traktuje o wybranych metodach i narzędziach tortur, historiach paczkowskich złoczyńców oraz kamiennych pomnikach średniowiecznego prawa w okolicach Paczkowa. 

Nowości czekają na turystów także w ogródku legendarnej siedziby miejskiego oprawcy. Przy Centrum Informacji Turystycznej ustawiono wygodne meble ogrodowe,dzięki którym każdy strudzony obieżyświat będzie mógł w cieniu Domu Kata zregenerować siły przed lub po zwiedzaniu zabytków Paczkowa. Na zewnątrz pojawiła się także drewniana tablica promocyjna z planem miasta oraz informacjami na temat paczkowskiego kata i miejscowych atrakcji turystycznych. CIT wyposażono też w stojak na rowery, który na pewno przyda się podróżującym na "dwóch kółkach" gościom Paczkowa.

Przyszłoroczny sezon turystyczny będzie dla paczkowskiego Domu Kata debiutem w roli Centrum Informacji Turystycznej i prawdziwym sprawdzianem. Możliwość profesjonalnej obsługi turystów, w połączeniu z przygotowaną na piętrze stałą ekspozycją zabytkowych przedmiotów, dokumentów, starodruków, naczyń, fotografii i widokówek z przeszłości Paczkowa, z pewnością przyciągnie do CIT odwiedzających nasze okolice turystów. Już w przyszłym roku - jeszcze przed startem sezonu - w centrum "Polskiego Carcassonne" pojawi się dodatkowe oznakowanie, które pomoże wycieczkom i indywidualnym turystom trafić zarówno na parking dla autobusów (teren Dworca PKS przy ulicy Staszica), jak i do Domu Kata.   

Wyposażenie zostało zakupione w ramach projektu pod nazwą "Utworzenie Centrum Informacji Turystycznej w Domu Kata w Paczkowie". Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła nieco ponad 40 tys. zł, a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wynosi 70% kosztów kwalifikowanych, czyli prawie 24 tys. zł. W praktyce oznacza to, że bogate wyposażenie Domu Kata kosztować będzie budżet Gminy Paczków  ok. 16 tys. zł.

Otwórz