Posłanka z Paczkowa w Sejmie RP!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Posłanka z Paczkowa w Sejmie RP!

Mało kto wie, że Paczków dochował się niedawno swojej reprezentantki w Sejmie. O kim mowa? O 18-letniej Natalii Haś, rodowitej paczkowiance, która została jedną z opolskich posłanek Sejmu Dzieci i Młodzieży RP.

Natalia mieszka w Paczkowie, ale uczy się w Nysie - w tym roku kończy II klasę o profilu humanistycznym w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Nysie. Już za rok będzie zdawać maturę, po której chciałaby się dostać na studia ekonomiczne. W natłoku szkolnych obowiązków Natalia znalazła też czas na chwilę "posłowania" w polskim Sejmie - wraz z jedenastoma innymi reprezentantami Opolszczyzny wzięła udział w XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży RP, która odbyła się w Warszawie przy ulicy Wiejskiej. Owocem tegorocznych obrad młodych parlamentarzystów była uchwała w sprawie zaleceń dotyczących rozwoju wolontariatu i aktywności społecznej wśród młodzieży. Wcześniej poselscy adepci wzięli udział w tematycznych warsztatach przygotowanych przez Fundację CEO, Amnesty International oraz Fundację Nowe Media. 

Jak Natalia Haś trafiła do polskiego Sejmu? W marcu tego roku warszawskie Centrum Edukacji Obywatelskiej ogłosiło ogólnopolski konkurs pod hasłem "Wolontariat - aktywność obywatelska". Nagrodą główną w tej rywalizacji był "mandat" młodego posła na Sejm RP. Paczkowianka bez wahania zdecydowała się spróbować swoich sił w tym przedsięwzięciu i... opłaciło się!
- Do konkursu postanowiłyśmy się zgłosić razem ze szkolną przyjaciółką, Lauren Kosoń. Skupiłyśmy się głównie na aktywności obywatelskiej, a konkretnie na przypadającym 18 marca Europejskim Dniu Mózgu. Wpadłyśmy na pomysł "umysłowej aktywizacji" społeczeństwa poprzez rozwiązywanie łamigłówek, sudoku i zagadek. To pozwala ćwiczyć logiczne myślenie i było świetnym treningów dla tegorocznych maturzystów, którzy szykowali się do egzaminu z matematyki - tłumaczy Natalia.

Projekt dziewczyn spotkał się z uznaniem konkursowego jury i został wysoko oceniony. Dzięki temu, Natalia i Lauren otrzymały możliwość udziału w tegorocznej Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży RP. Warto dodać, że o mandat posła rywalizowało 19 uczniowskich zespołów z 10 szkół Opolszczyzny - z tej grupy wyłoniono w sumie 12 parlamentarzystów, którzy pod koniec maja odebrali z rąk Wojewody Opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego stosowne nominacje.
31 maja młode posłanki i posłowie z całej Polski zjechali do Warszawy, by przygotować się do planowanych na następny dzień obrad. Każdy z uczestników sesji mógł wybrać się na jeden z siedmiu warsztatów tematycznych - Natalia wybrała zajęcia o rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. Początkujący politycy pracowali też nad propozycjami zmian w ustawie o wolontariacie, na której skupili się kolejnego dnia. 1 czerwca 460 młodych parlamentarzystów zasiadło w sejmowych ławach, by wziąć udział w prawdziwych obradach.

Po powitaniu przez Wicepremiera Waldemara Pawlaka, uczestnicy wzięli udział w dyskusji i wymianie doświadczeń z pracy wolontariackiej w środowiskach lokalnych oraz realizacji zadań rekrutacyjnych do sesji. Następnie posłowie zadawali pytania Minister Edukacji Narodowej Katarzynie Hall, a kulminacyjnym momentem posiedzenia było głosowanie - najpierw nad wszystkimi zgłoszonymi poprawkami, a następnie nad całym tekstem uchwały. Zdecydowaną większością głosów projekt został przyjęty.
- To było naprawdę niesamowite przeżycie i bardzo cenne doświadczenie. Głosowałam w Sejmie nad prawdziwą uchwałą, która ma szansę wydatnie udoskonalić działania wolontariatu w naszym kraju. Chciałabym, aby wszyscy wolontariusze w Polsce mieli raz w roku jedno wielkie wspólne spotkanie, tak, aby mogli wymieniać się doświadczeniami. Może się uda? - dodaje Natalia.

To nie koniec pracy posłów i posłanek Sejmu Dzieci i Młodzieży RP - Fundacja CEO zachęca wszystkich do kontynuowania refleksji nad wolontariatem i jego dalszego udoskonalania, a już w listopadzie planuje zorganizować w Warszawie konferencję, podczas której młodzi parlamentarzyści porozmawiają o efektach swojej pracy i przeanalizują ewentualne zmiany po czerwcowych obradach.

Czy Natalia zdecyduje się kontynuować swoją polityczną karierę i pójdzie w ślady pana Jacka Socha - urodzonego w Paczkowie byłego ministra skarbu państwa w rządzie Marka Belki? Tego nie wiemy, ale już teraz młodej pani poseł z "Polskiego Carcassonne" serdecznie gratulujemy "sejmowej przygody" i trzymamy mocno kciuki za jej dalszą działalność. Powodzenia i wielu kolejnych sukcesów!

Otwórz