Data publikacji: 1.04.2011

1 kwietnia w całej Polsce ruszył Narodowy Spis Powszechny 2011. W ramach tego największego ogólnopolskiego badania statystycznego zbierane będą szczegółowe dane dotyczące polskiego społeczeństwa m.in. charakterystyki demograficznej ludności, aktywności ekonomicznej, dojazdu do pracy, źródła utrzymania i zasobów mieszkaniowych.

Narodowy Spis Powszechny 2011 będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Ostatni spis ludności i mieszkań był przeprowadzony na terenie całego kraju w na przełomie maja i czerwca 2002 roku, a więc dwa lata przed przystąpieniem Polski do UE.
Przypomnijmy, że jesienią zeszłego roku Główny Urząd Statystyczny przeprowadził Powszechny Spis Rolny. Zebrane w ten sposób szczegółowe, aktualne informacje na temat polskiego rolnictwa, pozwolą na opisanie jego sytuacji społecznej i gospodarczej oraz scharakteryzowanie zachodzących w nim zmian. Na podstawie wyników PSR po raz pierwszy będzie można także dokonać statystycznej analizy rolniczych skutków wejścia naszego kraju w struktury UE.

Teraz pora na Narodowy Spis Powszechny, który dostarczy najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin. Pod lupą statystyków znajdą się także zasoby i warunki mieszkaniowe na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

Szczególną wagę tegoroczny spis będzie przykładał do pozyskania wiedzy na temat zmian zachodzących w procesach demograficznych i społecznych m.in. z uwagi na wzmożone migracje ludności po wstąpieniu Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.
W NSP 2011 istotne będzie także uzyskanie informacji o zagadnieniach, które były objęte spisem w 2002 roku. Kontynuacja tych badań jest niezbędna do prowadzenia analiz porównawczych zjawisk, jakie zaszły w procesach demograficzno-społecznych i ekonomicznych pomiędzy spisami.

W Narodowym Spisie Powszechnym 2011 będą zebrane dane z następujących tematów badawczych:

Spis ludności i mieszkań 2011 będzie realizowany metodą mieszaną, czyli z wykorzystaniem systemów informacyjnych administracji publicznej oraz danych zebranych w badaniu pełnym i reprezentacyjnym w następującej kolejności:

Apelujemy do wszystkich mieszkańców gminy Paczków, aby odpowiednio się do niego przygotowali. Pamiętajmy, że osoby objęte spisem są zobowiązane do udzielania ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na zadawane pytania. W związku z możliwością pojawienia się osób, które będą podszywać się pod rachmistrzów i próbować pod tym pretekstem odwiedzać mieszkańców w ich gospodarstwach domowych, informujemy, że w Gminie Paczków funkcję rachmistrza pełnić będzie pięć kobiet (dwie z nich działać będą na terenach wiejskich, trzy pozostałe "zajmą się" miastem).

Każdy rachmistrz spisowy podczas wykonywania swoich czynności będzie posługiwać się umieszczonym w widocznym miejscu identyfikatorem zawierającym jego zdjęcie, imię i nazwisko, pieczęć urzędu statystycznego oraz pieczątkę imienną i podpis dyrektora urzędu statystycznego, który wydał identyfikator. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, co do tożsamości rachmistrza, warto skontaktować się z pracownikiem Gminnego Biura Spisowego (Urząd Miejski w Paczkowie - ul. Rynek 1, Wydział Gospodarki Komunalnej - parter, pokój nr 5, tel. 77 431 6791 wew. 113, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, Ĺźeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobac).

Szczegółowe informacje na temat NSP 2011 znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.