Czterej sołtysi wybrani - zostało jeszcze osiem wsi

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Czterej sołtysi wybrani - zostało jeszcze osiem wsi

Znamy już wyniki pierwszych tegorocznych Wyborów Sołeckich. W ostatni weekend nowych gospodarzy swoich miejscowości wybrali mieszkańcy Lisich Kątów, Wilamowej, Dziewiętlic i Kozielna.

Na przysłowiowy "pierwszy ogień" poszły Lisie Kąty - zebranie wiejskie odbyło się tam w piątek 18 lutego. Mieszkańcy po raz kolejny zaufali Sylwii Bogdanowicz, dla której będzie to już druga kadencja sołecka. Pani Sylwia po raz pierwszy została wybrana na sołtysa Lisich Kątów w 2007 roku, zastępując na tym stanowisku Jana Zająca. W tym roku sołtyska nie miała kontrkandydata, a zebrani mieszkańcy zgodnie poparli jej kandydaturę, dlatego przed panią Bogdanowicz kolejne cztery lata "sołtysowania". W kadencji 2011-2015 pomagać jej będzie Rada Sołecka w składzie: Kazimiera Bogdanowicz, Anita Podobińska, Marian Słowik, Katarzyna Rodak, Henryk Wolny i Kazimierz Szafarczyk.

Następnego dnia - w sobotę 19 lutego - wyborcze zebrania wiejskie zorganizowane zostały w kolejnych trzech wsiach: Wilamowej, Dziewiętlicach i Kozielnie.
W tym roku Edward Grabowski, wieloletni sołtys Wilamowej, nie zdecydował się wystartować w wyborach, jednak o tę funkcję postanowiła się ubiegać jego małżonka - Stanisława Grabowska. Do wyborów zgłoszono także Zuzannę Szwargę, Jolantę Amrogowicz i Maciej Pasternak. Ostatecznie zebrani mieszkańcy, niewielką przewagą głosów nad panią Szwargą, opowiedzieli się za kontynuacją dotychczasowego sposobu sprawowania władzy sołeckiej i powierzyli stanowisko gospodarza Wilamowej pani Grabowskiej, która już podczas kadencji męża, wydatnie mu pomagała. Nową panią sołtys wspierać będzie Rada Sołecka złożona z siedmiu osób - Zuzanny Szwargi, Jana Ozimka, Radosława Duszkiewicza, Eugenii Koperniak, Wiesławy Kalety, Elżbiety Chodyko i Katarzyny Szwargi.

Zmiany sołtysa doczekały się także Dziewiętlice. Pani Czesława Bochniarz, po dwóch latach pełnienia obowiązków sołtysa, nie zdecydowała się na ponowne kandydowanie. Jedynym zgłoszonym kandydatem na nowego gospodarza wsi okazał się Tomasz Wanat. 32-letni pracownik naukowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie z tytułem doktorskim zaskarbił sobie zaufanie wszystkich zgromadzonych na zebraniu dziewiętliczan, którzy jednogłośnie go poparli i wybrali na nowego gospodarza sołectwa. Pan Tomasz może liczyć na współpracę 7-osobowej Rady Sołeckiej, w skład której weszli: Grażyna Oleksy, Przemysław Ruchała, Grzegorz Bezwerchny, Beata Dawidowicz, Sabina Bochniarz i Bernadeta Stachowicz.

Bez niespodzianek obyły się wybory sołeckie w Kozielnie. Zarządzająca tym sołectwem Janina Pomietło, która została sołtysem wsi w 2003 roku, bez problemu wywalczyła reelekcję. Pod jej rządami Kozielno, po długim okresie uśpienia, zaczęło intensywnie się rozwijać. Doceniła to w 2005 roku kapituła ogólnopolskiego konkursu na "Sołtysa Roku", przyznając jej jedną z dwunastu głównych nagród. Od tego spektakularnego sukcesu minęło już sześć lat, ale przed panią Janiną następna czteroletnia kadencja sołtysa i kolejne szanse na skuteczną pracę na rzecz dalszego progresu Kozielna. U boku pani Pomietło działać będzie Rada Sołecka, do której dostali się: Agata Bułka, Anita Sołtys, Dawid Bolechowski, Edmund Jankowski, Grzegorz Pomietło, Łukasz Jurek i Grażyna Olchawa. 

Przed nami jeszcze osiem zebrań wiejskich, podczas których mieszkańcy pozostałych wsi w naszej gminie wybiorą swoich sołtysów na lata 2011-2015. W najbliższy piątek (25 lutego) gospodarza wybierze Kamienica, a w następny weekend wybory odbędą się w Ujeźdźcu (piątek 4 marca) oraz w Ściborzu, Frydrychowie i Trzeboszowicach (sobota 5 marca). Szczegółowy harmonogram Wyborów Sołeckich 2011 w Gminie Paczków znajduje się tutaj.

Otwórz