Paczków opolską stolicą EDD - obchody trwają!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczków opolską stolicą EDD - obchody trwają!

W minioną sobotę na paczkowskim rynku odbyło się wojewódzkie otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegają pod ogólnopolskim hasłem "Od pomysłu do przemysłu". Głównym "bohaterem" inauguracji było Muzeum Gazownictwa - jedno z najważniejszych miejsc na mapie zabytków techniki Opolszczyzny.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa kierują naszą uwagę na często niedoceniane zabytki techniki - architekturę przemysłową, warsztaty rzemieślnicze, ginące zawody, a także na tradycje i historie związane z techniką. W Paczkowie organizacją obchodów zajął się Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miejski, ale warta podkreślenia jest wzorowa wręcz współpraca z innymi placówkami, m.in. Muzeum Gazownictwa, Domem Plastyka, Biblioteką Publiczną oraz kilkoma paczkowskimi przedsiębiorstwami i szkołami.

Oficjalnego otwarcia EDD w województwie opolskim dokonali pełniący rolę gospodarzy Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski i Przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Ćwik oraz znamienici goście: Wicemarszałek Województwa Opolskiego Teresa Karol, Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Bogusław Wierdak, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Iwona Solisz, Członek Zarządu Powiatu Nyskiego Jerzy Dunaj oraz Dyrektor ROBiDZ w Opolu Maria Burian.

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa połączona była z otwarciem plenerowej wystawy fotograficznej "Opolskie Zabytki Techniki", która zorganizowana została w sąsiedztwie ratusza miejskiego i będzie dostępna jeszcze przez najbliższe kilka dni. Następnie goście, w towarzystwie dzieci przebranych w stroje z epoki, przemaszerowali do Muzeum Gazownictwa, które zwiedzili w asyście niezastąpionego kustosza Adama Króla. Oprócz ciekawych ekspozycji na terenie obiektu uczestnicy mieli okazję obejrzeć kilka średniowiecznych stanowisk rzemieślniczych, które rozstawiono na dziedzińcu obiektu. Kolejnym punktem programu był wykład Krzysztofa Czartoryskiego na temat zabytkowych opolskich cegielni, a oficjalną część otwarcia EDD zakończył koncert muzyki dawnej w wykonaniu muzyków Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

W sobotnie południe paczkowska Biblioteka Publiczna dokonała otwarcia wystawy dokumentalno-eksponatowej pt. "Wyprodukowano w Paczkowie". Ekspozycja prezentuje historię przemysłu i wytwórstwa w naszym mieście w okresie od XVIII do XX wieku. Niedługo później na głównym parkingu doszło do ciekawej konfrontacji szachowej. Wiesław Wójcik - prezes stowarzyszenia ESZACH.PL i zapalony popularyzator szachów - zorganizował plenerowe show "Żywe szachy", w ramach którego Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski rozegrał partię tej królewskiej gry ze swoim zastępcą Grzegorzem Jasiokiem. Obaj panowie zmierzyli się przy pomocy wielkiej szachownicy, na której rolę szachowych figur odegrali uczniowie paczkowskiej "Trójki". Rywalizacja była wyjątkowo zaciekła, ale ostatecznie nie udało się jej rozstrzygnąć - wobec wyrównanej sytuacji na biało-czarnym "polu walki" obaj zawodnicy ustalili zakończenie partii remisem.

W niedzielę otwarcie EDD uświetniło niecodzienne widowisko - mrożące krew w żyłach akrobacje rowerowe zaprezentowali paczkowianom bikerzy z Opola. Wieczorem paczkowianie mieli okazję uczestniczyć w dwóch udanych koncertach. Najpierw na scenie pojawił się Francesco Napoli, który zaprezentował znane i lubiane przeboje popularnego szczególnie w latach '80 italo disco. Po nim znakomity występ dał Szymon Wydra i jego zespół Carpe Diem. Wokalista wrócił do Paczkowa po kilku latach i znów nie zawiódł, porywając publiczność do wspólnej zabawy w rytm swoich największych przebojów. Szymon i jego kapela na pewno miło zapamiętają swoją tegoroczną wizytę w "Polskim Carcassonne", bo po zakończeniu koncertu na scenie pojawiła się szefowa ich fan clubu i z okazji 18. rocznicy działalności Carpe Diem wręczyła członkom zespołu urodzinowy tort. Można śmiało stwierdzić, że Szymon Wydra i Carpe Diem obeszli swoją zawodową "osiemnastkę" właśnie w Paczkowie. 

Obchody EDD potrwają do niedzieli 19 września. Wczoraj - we wtorek 14 września - na terenie Zakładu Ceramiki Budowlanej "Jopek" w Paczkowie (ul. Robotnicza 15) odbyła się prelekcja pt. "Produkcja cegły w Paczkowie dawniej i dziś" oraz zwiedzanie zakładu i prezentacja wyrobów firmy.
Dziś - w środę 15 września - na terenie paczkowskiego Muzeum Gazownictwa odbędzie się ekspozycja "Paczków w ogniu", podczas której swoje wyroby i zastosowane technologie zaprezentuje producent ekologicznych kotłów na drewno - firma "Eko-Vimar Orlański" z Otmuchowa. Wystawę uświetni koncert jazzowego zespołu Freeway Quintet z Wrocławia.
W piątek 17 września prezentacji swojej działalności doczeka się także paczkowska firma "Tegsar". Na terenie tego przedsiębiorstwa odbędzie się tego dnia kolejna edycja przeglądu muzyki rockowej - ROCK ALTERNA 2010. W tym roku, oprócz mocnych rockowych brzmień, nie zabraknie też solidnego reggae w wykonaniu wałbrzyskiej kapeli Razturaztam.

Weekend 18 i 19 września to przede wszystkim tajemnicze "Akwarium Ognia", czyli niezwykły pokaz autorskiego pieca ceramicznego oraz wypału prac glinianych w wykonaniu Mateusza Grobelnego - artysty ceramika z Paczkowa, o którym jakiś czas temu pisaliśmy na łamach naszej strony internetowej. Na paczkowskim rynku odbędą się także ciekawe warsztaty dmuchania szkła oraz warsztaty tworzenia rzeźb z kartonu pt. "Dawne narzędzia i maszyny". Nie zabraknie też gratki dla młodych miłośników sztuki teatralnej - organizatorzy przewidzieli dla nich specjalne warsztaty teatralne, a wieczorem widowisko "Cytaty z wyobraźni". Muzycznym akcentem soboty będzie po pierwsze koncert zespołu folkowego "Kapela Wujka Idziego", po drugie kolejny koncert w ramach VIII Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga, który odbędzie się w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Ewangelisty w Paczkowie.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM OBCHODÓW EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA - PACZKÓW 2010

fot. Urząd Miejski w Paczkowie & Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie
Otwórz