Nyski Sanepid zbadał kąpieliska

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Nyski Sanepid zbadał kąpieliska

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nysie ogłosił wyniki badań wody najczęściej odwiedzanych kąpielisk naszego powiatu. Zobacz gdzie można zażywać kąpieli, a gdzie jest ona zabroniona. 

12 lipca nyski Sanepid przeprowadził badanie okolicznych kąpielisk pod kątem czystości wody i możliwości kąpieli. Wyniki kontroli nie są łaskawe dla Jeziora Otmuchowskiego - woda w tym zbiorniku nie nadaje się do kąpieli. Analiza próbek z tego akwenu - dokładnie z kąpieliska przy Ośrodku Wypoczynkowym "Fregata" w Ściborzu (na zdjęciu) - wykazała intensywny zakwit sinic w ilości powodującej zmiany barwy i zmętnienia wody. Z najnowszego komunikatu wynika, że bez obaw można się kąpać na dwóch kąpieliskach Nyskiego Ośrodka Rekreacji w Nysie - przy ulicy Ujejskiego oraz w Skorochowie.

Sinice - inaczej cyjanobakterie - to organizmy fotosyntetyczne występujące na całej kuli ziemskiej. W czasie zakwitów ich szczepy wydzielają liczne substancje toksyczne, które są groźne dla organizmu człowieka. Czym grozi kąpiel z sinicami? Lista komplikacji zdrowotnych jest dość długa: intensywne uczulenie, groźna wysypka, pęcherze, bóle głowy i żołądka, biegunka, wymioty, zaburzenia oddechowe. Bezpośredni kontakt z zanieczyszczoną kwitnącymi sinicami wodą nie jest bezpieczny, dlatego spacerowanie, rekreacja, a przede wszystkim kąpiel w takiej wodzie jest zabroniona. 

Na kolejne komunikaty w tej sprawie trzeba poczekać do 26 lipca 2010 r. - tego dnia Sanepid przeprowadzi kolejny pobór próbek wody z nyskich kąpielisk. Do tego czasu woda w Jeziorze Otmuchowskim uznawana jest za niezdatną do kąpieli.

Wiele wskazuje na to, że to dopiero początek ataku sinic. Ich zakwitowi sprzyja słoneczna pogoda, wysoka temperatura i brak wiatru. Istnieje spore ryzyko, że wkrótce podobny problem dotyczył będzie Zalewu Paczkowskiego. Badania Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nysie nie obejmują tego zbiornika, ponieważ nie jest to oficjalne kąpielisko. Pamiętajmy, że wykorzystywanie tego akwenu do celów rekreacyjnych odbywa się wyłącznie na własną odpowiedzialność. Warto zachować szczególną ostrożność, a w przypadku zaobserwowania podejrzanie zabarwionej i dziwnie pachnącej wody zaniechać kąpieli.

Otwórz