Upałów ciąg dalszy - nawet do 34°C

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Upałów ciąg dalszy - nawet do 34°C

Upały nie odpuszczają. Po niezwykle gorącym i słonecznym weekendzie, przed nami kolejny tydzień pod znakiem lejącego się z nieba żaru. Lato w pełni, jednak synoptycy ostrzegają, że taka pogoda może być niebezpieczna dla zdrowia.

Nad Polskę wciąż napływa gorące, zwrotnikowe powietrze znad Europy wschodniej. W efekcie nasz kraj, podobnie jak inne państwa europejskie, znajduje się w zasięgu upalnego wyżu. Fala gorąca będzie towarzyszyć nam co najmniej do końca tygodnia. Lipcowy rekord temperatury w naszym kraju wynosi dokładnie 39,5 stopnia - w 1994 roku takie wskazanie pokazał termometr w Słubicach. Czy w tym miesiącu będzie jeszcze cieplej? Zobaczymy.

Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW we Wrocławiu informuje, że od 11 (niedziela) do 15 lipca (czwartek) w całym województwie opolskim przewidywany jest wzrost temperatury maksymalnej do poziomu 31-34°C. W Paczkowie najwyższa temperatura spodziewana jest we wtorek 13 lipca - tego dnia w godzinach popołudniowych nasze termometry mogą pokazać nawet 33°C. Niewiele mniej będzie w czwartek i piątek (14 i 15 lipca) - prawdopodobnie maksymalna temperatura sięgnie wówczas 32°C. Ostrzeżenie dotyczy najbliższych kilku dni, jednak już teraz synoptycy przewidują, że tego typu pogoda utrzyma się nawet do końca tygodnia.
Warto dodać, że prognozowane najniższe wartości wskazywane przez słupek rtęci wyniosą w piątek od 18 do 21°C. Przewidywane upały osiągną drugi stopień zagrożenia (w 3-stopniowej skali).

Wreszcie mamy lato z prawdziwego zdarzenia - takich upałów nie było w naszym kraju już dawno. Pamiętajmy jednak, że takie warunki atmosferyczne niosą ze sobą ryzyko udaru słonecznego, uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg oraz znaczący wzrost zagrożenia pożarowego. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności - uważać muszą zwłaszcza dzieci i osoby starsze.

Słońce i bezchmurne niebo będą sprzyjać wyjściom na powietrze, jednak zbyt długie przebywanie na słońcu i narażanie się na szkodliwe działanie promieni UV ma swoje złe strony. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie ilości wody pitnej (co najmniej 2 litry wody dziennie), nakrycie głowy i okulary słoneczne. Starajmy się także unikać słońca w czasie największego nasłonecznienia .

Otwórz