Upalnie i burzowo

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Upalnie i burzowo

Meteorolodzy rozesłali dziś kolejne ostrzeżenia - tym razem fachowcy IMGW zapowiadają, że w ciągu najbliższych dwóch dni na Opolszczyźnie będzie wyjątkowo gorąco i... znów burzowo.

Od środy 9 czerwca do piątkowego wieczora 11 czerwca przewiduje występowanie na terenie województwa opolskiego burz, lokalnie z opadami gradu. Zagrzmieć i popadać może zwłaszcza w piątek - synoptycy ostrzegają przed prawdziwymi ulewami. Podczas burz przewidywana wysokość opadów od 15 do 30 mm, lokalnie sumy opadów mogą być jeszcze wyższe. Jak zwykle burzom może towarzyszyć silny wiatr - w porywach od 70 do 90 km/h.

Przewiduje się również, że temperatura maksymalna wyniesie... od 30 do 33°C, a słupek rtęci w termometrach wskazywał będzie najmniej od 17 do 20°C. Wygląda na to, że w naszym regionie pojawia się wreszcie prawdziwe lato i zaczyna od prawdziwie mocnego uderzenia - upałów i burz.

Słońce i bezchmurne niebo będą sprzyjać wyjściom na powietrze. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie na słońcu i narażanie się na szkodliwe działanie promieni UV ma swoje złe strony. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie ilości wody pitnej, nakrycie głowy i okulary słoneczne. Prosimy nie bagatelizować ryzyka udaru słonecznego czy zaprószenia ognia.  
Przypominamy także, że podczas burz należy zachować szczególną ostrożność - wzrasta bowiem ryzyko zakłóceń w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, a nawet zagrożenie życia od uderzenia piorunów. 

Otwórz